Jak stworzyć przyjazną recepcję

Nigdy nie lekceważcie znaczenia recepcji. Wbrew pozorom jest ona jednym z najważniejszych pomieszczeń w firmie. To przecież pierwsze miejsce, z którym stykają się klienci, partnerzy biznesowi czy nowi pracownicy. Jak zatem stworzyć przestrzeń recepcyjną, która spodoba się naszym gościom?

Wejście do recepcji jest jak pierwsze uściśnięcie dłoni, pomaga nam zbudować wstępne wyobrażenie o danej firmie. Nieważne w jakiej branży prowadzimy biznes - tylko raz możemy zrobić odpowiednie pierwsze wrażenie i zawsze warto z tej możliwości skorzystać. A właściwie urządzone pomieszczenie recepcyjne, zdecydowanie może nam w tym pomóc. To ważne aby kontrahent przekraczający pierwszy raz próg naszej firmy poczuł się komfortowo i miał ochotę wrócić, a nowy pracownik pomyślał - tu chciałbym pracować.
 

 

Jak zatem urządzić recepcję?

 

Projekt recepcji

Na początku musimy mieć projekt. Nie ma co stawiać na spontaniczne wybory i improwizować. Recepcja musi być nie tylko estetyczna, ale - koniecznie - też funkcjonalna. Jeżeli możecie sobie na to pozwolić powierzcie kwestię projektu specjalistom, a najlepiej, dla własnej wygody, skorzystajcie z usługi all in. Nie będziecie musieli martwić się o nic. Wasza recepcja zostanie estetycznie i ergonomicznie zaprojektowana, a wybrane meble przywiezione i zmontowane. I po kłopocie. Teraz już wszystko w rękach recepcjonistki lub recepcjonisty. Jeśli jednak musimy lub chcemy urządzić naszą recepcję samodzielnie, koniecznie już na etapie projektu pomyślmy jakiego typu wnętrza potrzebujemy i jak najlepiej wykorzystać przestrzeń, którą dysponujemy.

 

 

Zastanówmy się czy wnętrze powinno być nowoczesne lub wręcz awangardowe i przełamywać schematy czy raczej musi być eleganckie i wyważone. Oczywiście style można łączyć, ale wymaga to bardzo dobrego wyczucia estetycznego. Zawsze warto też zadbać o to, aby wystrój był spójny z wizerunkiem i charakterem działalności oraz oczekiwaniami korzystających z recepcji gości. Co innego sprawdzi się w dużej dynamicznej firmie, co innego w eleganckim zabytkowym hotelu, a zupełnie co innego w klinice dentystycznej.

Kolor w recepcji

Pragnąc podkreślić elegancję lub wręcz ekskluzywność marki najlepiej wybrać proste, a zarazem szlachetne formy i stonowane naturalne kolory. Ciekawy efekt może przynieść wykorzystanie materiałów takich jak szkło, kamień naturalny czy metal. W recepcjach i poczekalniach firm z szeroko rozumianego spektrum medycznego warto postawić na klasyczną biel, choć mogą sprawdzić się też jasne szarości, a nawet złote i srebrne akcenty, szkło i elementy chromowane. Jeśli z kolei zależy Ci na pokazaniu marki jako młodej i dynamicznej, zapomnij o pluszach czy aksamitach. Postaw na bardziej energetyczne, odważne barwy, nowoczesne w formie meble i ciekawe detale.

Jednak w każdym z przypadków unikać należy zarówno nadmiernej monotonni, jak i ogólnie rozumianej przesady, recepcja nie ma nas ani zanudzić, ani oszołomić.

 

 

Funkcjonalna recepcja

Kiedy zdefiniujemy już jaki typ wnętrza i kolorystyka będzie odpowiednia, zastanówmy się jak najlepiej wykorzystać przestrzeń którą dysponujemy. Jeśli jest duża musimy uważać żeby nie wprowadzić do niej chaosu, powodującego poczucie zagubienia u odwiedzających. Potrzebujemy jasnego podziału na strefy i dobrego oznakowania.

Wchodząc, gość powinien otrzymać jasny komunikat, gdzie ma się skierować oraz w którym miejscu może usiąść czekając na umówione spotkanie czy wizytę. Właściwe zaprojektowanie recepcji utrudni też lub wręcz uniemożliwi wtargnięcie do firmy nieumówionym i nieuprawnionym osobom.

Z kolei firmy dysponujące mniejszymi powierzchniami nie posiadają miejsca na stworzenie przestronnej recepcji. Jednak nawet w niewielkich pomieszczeniach można wykreować wygodną przestrzeń dla odwiedzających. W tym wypadku trzeba szczególnie zadbać o ergonomię pomieszczenia i wyeliminować zbędne elementy.

 

     


    Wyposażenie recepcji

    Pora na wyposażenie. Niewątpliwą „królową” recepcji jest lada recepcyjna . Warto wybrać taką, która spełniając wszelkie wymagania użyteczności, będzie też pasować do wnętrza i podkreślać jego charakter. Niezbędne będą również fotele dla pracowników oraz siedziska dla gości . Przyda się też stolik, na którym możemy umieścić ulotki i czasopisma.

    Styl i klimat wnętrza można podkreślić również właściwie dobranymi przedmiotami dekoracyjnymi i innymi dodatkami. Tu liczy się umiar. Lepiej postawić na ciekawy wieszak czy lampę gdyż spełnią przy okazji funkcje użyteczne, lustro które odpowiednio powieszone powiększy optycznie przestrzeń albo współgrającą z wnętrzem grafikę, niż eksponować nadmiar dekoracji.

     

    Nie zapomnijcie też o świetle w pomieszczeniu, najlepiej sprawdzi się to naturalne, jeżeli jednak go brakuje lub jest niewystarczające, trzeba dobrze rozplanować dodatkowe oświetlenie. Do typu pomieszczenia dobierzmy nie tylko wygląd lamp, ale też właściwe światło, stosując ciepłe, neutralne lub chłodniejsze barwy żarówek.

    Podsumowując

    Kiedy ustalimy jaką wiadomość chcemy przekazywać za pomocą recepcji, musimy użyć elementów, które ją wzmocnią. Następnie postawmy na dobry, ergonomiczny projekt, wysokiej jakości meble i miły klimat, a klienci na pewno będą czuli się komfortowo. I na koniec pamiętajcie, nawet najpiękniejsza recepcja nie pomoże jeśli pracujący w niej ludzie nie będą profesjonalni, pomocni i sympatyczni.

    Strona startowa